Pyry vahvempi Kaarinassa
06.03.2021
|
 |
|
|
Pyryn maalintekijät Kaarinassa Jere Koskinen, Dante Hahn ja Miska Varjosaari |
|
Suomi-sarjan runkosarja saatetaan päätökseen tänä viikonloppuna ja Pyryn osalta se on enää yhtä peliä vaille, kun joukkue kävi tänään hakemassa täydet kolme pistettä HC Indians Kaarinalta maalein 2-3 (2-2, 0-0, 0-1). Kyseessä oli Pyryn ensimmäinen voitto tällä kaudella HCIK:sta, joka oli vienyt edelliset joukkueiden kohtaamiset nimiinsä.
Pyryltä maalinteossa onnistuivat Jere Koskinen hurjalla laukauksellaan, Dante Hahn alivoimalla sekä voittomaalin iskenyt Miska Varjosaari. Nokialaisten maalilla Valtteri Kyllinen onnistui keräämään hienot 34 torjuntaa.
Pyryllä on huomenna edessään kotiottelu, kun Kotkan Titaanit saapuu Nokialle. Ottelu alkaa klo 16 ja on nähtävissä Ruutu+-palvelussa.
HCIK – Pyry 2-3
1-0 YV KONTTILA (Vento, Leppikoski) 1-1 KOSKINEN (Kuivaniemi, Lamminsivu) 2-1 YV SIIKI (Kantola, Virmavirta) 2-2 AV HAHN 2-3 VARJOSAARI (Pajuoja, Ylitalo)
Torjunnat:
HCIK PAAKKONEN 25
Pyry KYLLINEN 34
|