Noora Räty siirtymässä Kiinaan

04.06.2017

_C3A1757.jpg

Maalivahti Noora Räty on siirtymässä Pyrystä kiinalaisen Kunlun Red Starin uuden naisten joukkueen riveihin.

"Kaikki on tapahtunut nopeasti tämän viikonlopun aikana. Olemme luonnollisesti surullisia Nooran todennäköisestä lähdöstä, mutta toisaalta iloisia hänen puolestaan, sillä kyseessä on ainutlaatuinen tilaisuus ainutlaatuiselle urheilijalle.

Siitä syystä olemmekin suhtautuneet siirtoon myönteisesti ja kunhan saamme siirron yksityiskohdat sovittua kiinalaisten kanssa, niin asia on meille ok. Nooran kanssa on myös puhuttu alustavasti tulevaisuudesta ja mahdollisesta paluusta Nokialle", kommentoi Pyry Hockey Oy:n toimitusjohtaja Pekka Palonen.

Räty on siirrosta samoilla linjoilla Palosen kanssa:

"Haluan kiittää Pyryn joukkuetta, organisaatiota ja yhteistyökumppaneita loistavasta keväästä! En ole moneen vuoteen nauttinut pelaamisesta yhtä paljon, kuin Nokialla. Odotin jo innolla olympiakautta Suom-isarjan parhaassa kaupungissa, mutta nyt edessä toivottavasti odottaa uudet haasteet Kiinassa.

Tuntuu haikealta jättää Nokian tiivis jääkiekkoyhteisö, sillä suunnitteilla oli isoja juttuja ensi kaudelle. Tämä mahdollisuus on kuitenkin naisjääkiekkoilijalle niin suuri, että sitä ei voi jättää käyttämättä", Räty toteaa.

Siirto saanee sinettinsä alkuviikon aikana.

26.11.2023Kaksi pistettä mukaan pohjoisesta
26.11.2023Tänään taistellaan Raahessa
25.11.2023Pohjoisen kiertue alkaa Kalajoelta
19.11.2023Putki katki ja uusi aluilleen
18.11.2023Jännitysottelu - kevään finaalipari vastakkain
17.11.2023Paikallisvääntö tänään Lempäälässä
04.11.2023Pyry hurjassa vireessä maaottelutauolle
03.11.2023Tänään vastassa Porvoon Hunters
28.10.2023Pyry talloi Haukkojen siivet heti alussa
28.10.2023Tänään kärkiottelu - vastassa sarjakakkonen

Siirry arkistoon »