Kaksi pistettä tarttui mukaan Forssasta30.01.2025
Pyryn kahden ottelun viikko alkoi keskiviikkona vierasottelulla Forssassa. Vastaan asettui Forssan Palloseura, jonka kausi on ollut varsin mollivoittoinen mutta ajoittaista piristymistä on ollut havaittavissa tuloksissa. Se nähtiin myös keskiviikon kamppailussa.
Avauserä mentiin läpi maaleitta ja pitkälle toistakin erää, vaikka paikkoja molempiin päihin riitti. Lähimmäksi pääsi forssalaishyökkäys, joka päättyi ylärimaan. Lopulta kotijoukkue pääsi iskemään avausosuman ylivoimalla, joka herätti myös nokialaiset kamppailemaan kiivaammin. Tulostakin tuli, kun Jesse Kalliosalo vielä tasoitti ottelun ennen toista erätaukoa.
Kolmas erä oli vahvasti Pyryn erä, mutta hieman shokeeraavalla tavalla ensin iski forssalaiset. Pyry-puolustus ajautui pahaan virheeseen, joka johti jälleen takaa-ajajan rooliin. Kestettyään ensin alivoiman, Pyry päätti tasoittaa pelin, vaikka väkisin. Kauaa siinä ei mennyt, kun Kalle Hällforsin väkevä nousu päättyi pakkipari Niklas Murron rusikoimaan maaliin.
Loppuosa ottelusta oli Pyryn pommitusta, mutta Leevi Mäkelä kesti kuin ihmeen kaupalla forssalaismaalilla. Ottelu venyi jatkoerään, jossa kotijoukkueelle ei siunaantunut ensimmäistäkään hyökkäystä, mutta Mäkelä venytti ottelun vielä voittomaalikilpailuun. Vasta yhdeksännessä parissa nähtiin ratkaisu, kun Verneri Metsänen ujutti kiekon patjojen välistä sisään. Veli-Matti Mäkinen kesti hienosti kaikki yhdeksän forssalaisyritystä rankkareilla toisessa päässä. FPS-PYRY 2-3 (0-0,1-1,1-1,0-1) 1-0YV Seppälä (Rantanen, Saha( Torjunnat: Mäkelä 49 Pyryn ottelut jatkuvat heti tulevana lauantaina Nokialla. Silloin vastaan asettuu sarjanousija PEPO Lappeenrannasta, joka ei ennen olekaan Kattokeskus Areenalla vieraillut. Tuo ottelu on Keisarin iltaottelu ja alkaa klo 18.30. Kuvat: Saga Sutinen |
16.02.2025 | Nihkeä voitto |
16.02.2025 | Runkosarjan viimeinen vieraspeli tänään Lappeenrannassa |
15.02.2025 | Voitonnälkä hukassa |
15.02.2025 | Tänään matkustetaan Savonlinnaan |
10.02.2025 | Ikimuistoinen viikonloppu toi täydet kuusi pistettä |
08.02.2025 | Pyry Virkiää tehokkaampi |
08.02.2025 | Tänään matkataan Virkiän vieraaksi Lapualle |
07.02.2025 | Vauhdikas ottelu päättyi Pyryn voittoon |
07.02.2025 | Tänään kotipeli Parkanossa |
03.02.2025 | PEPO:sta ei ollut Pyryn haastajaksi |
Siirry arkistoon » |