Vuosi 2024 saatiin menestyksekkäästi pakettiin

16.12.2024

PyryLeki-29_500.jpg
Viikonloppu oli voittoisa Pyrylle

Pyryllä oli viime viikonloppuna edessään vielä kaksi ottelua ennen hyvin ansaittua joulutaukoa otteluista. Ottelut päättyivätkin voitokkaasti ja Pyry lähti tauolle kuuden ottelun voittoputkessa sekä kuuden pisteen johtoasemassa sarjakärjessä.

Ensin lauantaina Riemu saapui vierailulle Nokialle. Vierailijat pääsivät myös iskemään ottelun avausmaalin, jonka Janne Meri pääsi kuittaamaan hanakalla nousullaan maalille. Johto-osumaa saatiin odottaa aina toiseen erään saakka, jolloin se syntyi Jesse Kylmäniemen taidokkaasta suorituksesta.

Pyryn peli ei lauantaina ollut lähelläkään parastaan ja Riemu pääsikin vielä yllättämään kotijoukkueen iskemällä tasoituksen muutama minuutti ennen loppusummeria. Tämä herätti Pyryn ja loppu erästä oli myllytystä kohti jyväskyläläispäätyä. Ja lopulta voittomaalikin syntyi kreivin aikaan ajassa 19.33 pelikieltonsa kärsineen Valtteri Mäkiviinikan ohjattua Lauri Salmen viivalähetyksen sisään. Loppulukemat Pyrylle 3-2.

Pyry-Riemu 3-2 (1-1,1-0,1-1)

0-1              Lagerbohm (Rauvola, Marchesani)
1-1              Meri (Kylmäniemi, J.Kivimäki)
2-1SR          Kylmäniemi (J:Kivimäki)
2-2              Leinonen
3-2              Mäkiviinikka (Salmi, Korpela)

Torjunnat:

Mäkinen 30
Aalto 36

Kausi päätettiin Kotkassa rutiini suoritukseen

 Syyskauden 21. ja viimeinen ottelu pelattiin Kotkassa Titaanien vieraana. Alku olikin heti hurlumheitä ja molemmat saivat heti avausvaihdossa tuhannen taalan paikan, mutta vain kotijoukkue sen hyödynsi. Kauaa ei kotkalaisjohto kestänyt, kun Tuukka Mäntymäki toi Pyryn ensin tasoihin ja vei vielä johtoon alivoimaosumallaan.

Marko Huhtasen laukaus livahti sisään toisessa erässä ja tilanne oli Pyrylle 1–3. Kolmannen erän alkuun syntynyt Lassi Korpelan tekemä alivoimamaali vaikutti jo ratkaisulta, mutta vielä Titaanit sai kavennuksen kuin varkain aikaan. Enempää herkkua kotiyleisölle ei ollut tarjolla, sillä Jesse Kalliosalo iski Pyryn viidennen ja viimeisen maalin ylivoimalla. Loppulukemat siis vierasvoittoisat 2–5.

Pyry sai syyskauden aikana kerättyä 21. ottelusta komeat 18 voittoa ja 55 pistettä. Kausi jatkuu 3. tammikuuta Lempäälässä.

Titaanit – Pyry (1-2,0-1,1-2)

1-0               Grön (Oksanen, Herrala)
1-1               Mäntymäki (Välimäki, Lassila)
1-2AV           Mäntymäki (Välimäki, Huhtanen)
1-3               Huhtanen (Lassila, Kalliosalo)
1-4AV           Korpela (Mäkiviinikka, Lassila)
2-4               Huttunen (Kauppinen, Naroma)
2-5YV           Kalliosalo (Hällfos, Korpela)

Torjunnat:

Tammi 36
Mäkinen 23

Kuva: Saaga Sutinen

pukki.png

Nyt kaikille kannattajillemme, talkoolaisillemme ja yhteistyökumppaneillemme hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta!


 

24.01.2025Pyry pelaa kotiottelunsa S-Kiekkoa vastaan Parkanossa
25.01.2025Vaiherikas kärkikamppailu kääntyi Pyrylle
25.01.2025Kärkikamppailu Järvenpäässä
24.01.2025Taisteluvoitto Riemusta
24.01.2025Tämän päivän kokoonpano
21.01.2025Perjantaina hallilla opiskelijariehaa
20.01.2025Paikallispelivoitto ja historiallinen tappio
18.01.2025Muik Hockey tänään terävämpi
18.01.2025Tänään matkataan Muik Hockeyn vieraaksi
17.01.2025Pyryn LeKi-taika säilyi - kauden kuudes voitto LeKistä

Siirry arkistoon »