Kiihkeä ensimmäinen ottelu repesi murskalukemiin

08.03.2023

kolmikko_500.jpg
Kolmikolla Ahmaoja-Mäkiviinikka-Kylmäniemi (kuten koko joukkueella) oli aihetta hymyillä 

Pyry ja HCIK aloittivat puolivälieräsarjansa kiihkeästi. Kaarinalaisryhmä tuli kaukaloon kovalla ryminällä ja osoitti olevan tosissaan hakemassa ryöstöä Nokialta. Pyry kesti alkupaineistuksen mallikkaasti ja ottikin itse kuskin paikan, josta ei hevin luopunut enää loppuottelun aikana. Ensimäisessä erässä joukkue avasi myös maalinteon, kun Valtteri Mäkiviinikka laittoi  maalin edessä lapansa väliin Lassi Korpelan toimitukseen.

kalliosalo10_500.jpg
Jesse Kalliosalolla tehot 1+3
lindbom_500.jpg
Mikko Lindbom iski Pyryn seitsemännen osuma

Toinen erä oli alkuun Pyryn näytöstä. Tästä tuloksena ei ollut kuitenkaan Jesse Kalliosalon 2-0-maalia enempää osumia, joten HCIK pääsi kuin varkain kaventamaan ylivoimaosumallaan. Kahden maalin johtoaseman kuitenkin palautti Niko Kuivaniemi, jonka kuti leijaili ohi hölmistyneen kaarinalaisvahti Kalle Hokkasen. Myös kolmanteen erään Pyry sai lentävän lähdön, kun nokialaiset saivat neljännen täysosumansa aikaan. Asialla jälleen Niko Kuivaniemi.

kuivaniemi2_500.jpg
Niko Kuivaniemi iski hatullisen maaleja

Mitä lähemmäksi peliajan päätös tuli sitä enemmän Indians haki asetelmia jo torstain toiseen osaotteluun pienemmillä ja isommilla koiruuksilla. Kotijoukkue ei tästä ollut moksiskaan vaan taiteili kaikessa rauhassa taululle vielä neljä maalia lisää. Kahdeksannessa maalissa Niko Kuivaniemi pääsi viimeistelemään upean kypärätemppunsa. Loppulukemat 8-1 ja torstaina jatketaan Kaarinassa vääntöä klo 19.10. Lauantaina pelataan jälleen Nokialla kolmannen ottelun merkeissä klo 18.30.


Pyry - HCIK 8-1 (1-0, 2-1, 5-0)


1-0YV   Mäkiviinikka (Korpela, Kalliosalo)
2-0       Kalliosalo (Ylitalo)
2-1YV   Mäkilä (Pöyhönen, Gröhn)
3-1YV   Kuivaniemi (Kalliosalo, Lindbom)
4-1YV   Kuivaniemi (Välimäki, Mäntymäki)
5-1AV   Mäntymäki (Lassila, Välimäki)
6-1YV   Ahmaoja
7-1YV   Lindbom (Lassila, Ahmaoja)
8-1YV   Kuivaniemi (Korpela, Kalliosalo)

Torjunnat:

Mäkinen V-M 22
Hokkanen 32

Seuraava ottelu:
HCIK - Pyry klo 19.10, To 9.3. Kaarina

Seuraava kotiottelu:
Pyry - HCIK klo 18.30, La 11.3. Kattokeskus Areena

Kuvat Elna Rikkinen (arkisto)


 

26.03.2023Saavu ajoissa tämänpäiväiseen loppuotteluun
26.03.2023Pyry nappasi ensimmäisen voiton finaalisarjassa
25.03.2023Pyry aloittaa seurahistorian ensimmäisen Suomi-sarjan finaalisarjan
24.03.2023Pyry finaaliin yli 900-päisen kotiyleisön edessä
22.03.2023Pyry tuli Lempäälään voittamaan
20.03.2023Pyry joutui selkä seinää vasten
19.03.2023Lempäälä jäi vielä valloittamatta
17.03.2023Murskalukemat välieräavauksessa
15.03.2023Neljä parasta jäljellä Suomi-sarjassa
13.03.2023Nokialla pelataan välieriä tänäkin keväänä

Siirry arkistoon »